התחל למכור logo צור קשר
לאדינו (ספניולית) - ספר לימוד לאדינו הגדל

לאדינו (ספניולית) - ספר לימוד לאדינו | משה שאול

במלאי

ספר לימוד לאדינו ספניולית למתחילים - הקניית יסודות השפה, דקדוק ואוצר מילים.

פרטים נוספים

facebookShare

79 ₪‎ כולל מע"מ

מידע נוסף

עד לפני שנים אחדות נראתה הוראת הלאדינו כמשימה בלתי אפשרית. לא היו בנמצא מורים בעלי הכשרה פורמלית בתחום זה.
אלה שניסו כוחם בכל זאת בעבודה זו, נתקלו בקשיים רבים בשל העדר אמצעי לימוד בסיסיים:
ספרי לימוד, מילונים, לוחות פעלים. הם נאלצו לחבר בעצמם את השיעורים, לנסח את כללי הדקדוק ולהרכיב אוצרות מילים.
איש איש מהם עשה זאת לשיטתו, מי ביותר הצלחה ומי בהצלחה פחותה יותר.
ספר זה הינו תוצאה של מאמץ רב שנים שהחל עוד ב-1981, כאשר התבקשתי ללמד לאדינו במרכז אלישר שבאונ' בן גוריון בבאר שבע וקיבל תנופה רבה יותר כאשר החילותי ללמד לאדינו במדרשיית עמליה בי-ם.
אחת הבעיות הראשונות שהיה עליי להתמודד עימן עוד בראשית עבודתי היתה שאלת הכתב: האם לאמץ את הכתב העברי, באותיות רש"י, כפי שהיה בשימוש בלאדינו עד לראשית המאה ה-20, או להעדיף את הכתיבה באותיות לאטיניות ואם כן באיזה כתיב לנקוט? האם בשיטה הנהוגה בטורקיה, בזו שהונהגה בצרפת, או בזו שפותחה במכון אריאס מונטאנו במדריד?
לאחר שהקדשתי לכך מחשבה רבה החלטתי לאמץ את השיטה שפותחה לפני 20 שנה בכתב העת "אקי ירושלים" ושיסודותיה מוסברים בהקדמת ספר זה. למרות חילוקי הדעות בנושא זה ניתן לומר ששיטה זו המצטיינת בקלות הלימוד שלה ובביטוי הנאמן שהיא נותנת לפונטיקה של הלאדינו, זכתה להכרה רחבה ומקובלת היום בחלקים רחבים של העולם הספרדי.
ספר זה שינה את צורתו ואת תוכנו פעמים אחדות עד שהגיע לתבנית זו ונעשה מתוך שאיפה ורצון לשפרו ולהרחיבו באופן שיקיף את היסודות העיקריים של השפה.
עם זאת ברור שגם ספר זה אינו אלא צעד נוסף בדרך הארוכה שאנו עוברים עד שתהיה בידנו מערכת רחבה וכוללת להוראת הלאדינו בכל הרמות, שתאפשר הרחבת מספר בתי הספר והקורסים האוניברסיטאיים שניתן יהיה ללמד בהם לאדינו.
אני מקווה שנוכל להגיע לכך בהקדם ונזכה לראות במהרה מאות ואולי אלפי צעירים המרחיבים ומעמיקים ידיעותיהם בלאדינו. בכך יובטחו המשכיותה של השפה ושימורה וטיפוחה של מורשת הלאדינו.
משה שאול, סגן יו"ר הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו.

מחיר הספר כולל משלוח דואר.

נתונים

כריכה רכה
עמודים 160

תגובות

הוסף תגובה

לאדינו (ספניולית) - ספר לימוד לאדינו

לאדינו (ספניולית) - ספר לימוד לאדינו

פריטים שבחנתי